WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Karma dla kotek w ciazy czy powinnismy zmienic diete kotek w ciazy","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/karma-dla-kotek-w-ciazy-czy-powinnismy-zmienic-diete-kotek-w-ciazy"}]

Karma dla kotek w ciąży - czy powinniśmy zmienić dietę kotek w ciąży?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Rozród kotów powinien być ograniczony do hodowlanych zwierząt rasowych, pozostałe osobniki należy poddawać zabiegowi kastracji. 

Karma dla kotek w ciąży - czy powinniśmy zmienić dietę kotek w ciąży?

To bardzo ważny element zapobiegania bezdomności zwierząt. Jeśli zajmujemy się hodowlą rasowych mruczków, ciąża u kota w domu wymaga wcześniejszego wykonania szeregu badań, a także wprowadzenia zmian w kocim jadłospisie. Odmienna dieta konieczna jest również w trakcie ciąży oraz w podczas następującej po niej laktacji. Karma dla kotek w ciąży musi różnić się od pokarmów bytowych podawanych poza tym okresem ze względu na to, że wzrasta zapotrzebowanie zwierzęcia na składniki odżywcze i dostarczaną wraz z jedzeniem energię. Dowiedz się, jak karmić kotkę w ciąży i w czasie laktacji!

 

Spis treści:

  1. Ile trwa ciąża u kota?
  2. Zapotrzebowanie na karmę dla kotek w ciąży. Jakie pożywienie im podawać?
  3. Karma dla kotek po ciąży – jak karmić kocią mamę w okresie laktacji?

 

Ile trwa ciąża u kota?

Ciąża u kota domowego trwa najczęściej od 63 do 65 dni, chociaż obserwowane granice wynoszą od 58 do 70 dni. Najczęściej zaleca się rozród u kotek w wieku od 1,5 roku, gdy ich organizm jest już gotowy na ciążę, aż do 7 lat, kiedy zwierzęta te powoli stają się kocimi seniorami. Przez cały okres ciąży u kota, a także w trakcie przygotowań do niego oraz na czas laktacji kotki, konieczna będzie zmiana diety. Jest to ważne nie tylko dlatego, że karma dla kotek w ciąży musi dostarczyć składników odżywczych oraz energii dla rozwoju młodych kociąt, lecz także do ich wykarmienia. Świeżo upieczona kocia mama nie jest w stanie spożywać odpowiedniej ilości pokarmu pozwalającej na wytworzenie pełnowartościowego mleka dla jej dzieci – jej organizm korzysta wtedy w dużej mierze z zasobów pozyskanych w okresie ciąży. Dlatego uważa się, że wzrost masy ciała nawet o 40% jest wskazany i bezpieczny. Pamiętaj jednak, że zbyt duża masa ciała może z kolei prowadzić do komplikacji w czasie porodu i innych zaburzeń.

 

Zapotrzebowanie na karmę dla kotek w ciąży. Jakie pożywienie im podawać?

W okresie ciąży u kotki bardzo ważne jest podawanie pożywienia nie tylko bardziej kalorycznego oraz o podwyższonej ilości składników odżywczych w przeliczeniu na masę pokarmu, lecz także o wysokiej strawności.

 

Najczęściej zapotrzebowanie na energię dla kotek w tym okresie wzrasta od 25 do 50%, choć niekiedy może to być nawet 70%. Zwykle zaleca się, aby kaloryczność karmy dla kotek w ciąży wynosiła od 4 do 5 kcal/g pokarmu. Wymagania żywieniowe kotek w ciąży spełniają np. produkty przeznaczone dla kociąt. Ważne jest także, aby mieć świadomość, że u kotki mogą nastąpić 2 wyraźne spadki apetytu. Jeden z nich po około 2 tygodniach od zapłodnienia, co najprawdopodobniej wiąże się z zagnieżdżaniem się zarodków, a drugi na około tydzień przed porodem. Prawidłowe łaknienie powinno powrócić po około 24 godzinach od porodu. Jeżeli tak się nie stanie, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

 

Ważna jest również podwyższona zawartość białka w karmie dla kotek w ciąży. Powinna ona wynosić około 30% w suchej masie. Jest ono niezwykle ważne dla syntezy przeciwciał, białek strukturalnych oraz enzymatycznych, a w kolejnym etapie także białek mleka w okresie laktacji. Jednym z ważniejszych składników w diecie ciężarnej kotki będzie zwłaszcza aminokwas tauryna, który odpowiada za właściwy rozwój kociąt, w tym za ich odpowiedni wzrost.

 

Niezwykle istotnym elementem karmy dla kotek w ciąży będą również kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy i arachidonowy, który ma wpływ między innymi na przeżywalność płodów. Muszą się w niej znaleźć także kwasy z grupy omega-3, przede wszystkim EPA i DHA, które mają wpływ na rozwój układu nerwowego oraz budowę siatkówki oka kociąt.

 

Zapotrzebowanie na węglowodany u kotek w ciąży nie zwiększa się znacząco, uważa się jednak, że zawartość 10% (w sm) tych składników o wysokiej strawności może być pomocna  w okresie rozrodczym. Dzięki temu koci organizm jest zabezpieczony przed hipoglikemią oraz spadkiem masy ciała, a przy tym jest w stanie wytworzyć odpowiednie ilości laktozy.

 

Niezwykle istotna jest także zawartość witamin i minerałów w karmie dla kotek w ciąży. Ważne będą szczególnie wapń i fosfor, które odpowiadają za prawidłowy rozwój układu kostnego kociąt. W przypadku wapnia należy dostarczać 110 mg/kg masy ciała, natomiast fosforu 100 mg. Rośnie także zapotrzebowanie na witaminę A, E oraz te z grupy B.

 

Karma dla kotek po ciąży – jak karmić kocią mamę w okresie laktacji?

Okres laktacji u kotek najczęściej trwa od 6 do 9 tygodni. W tym czasie powoli traci ona kilogramy przybrane w trakcie ciąży, aż do osiągnięcia masy ciała sprzed tego okresu. W dalszym ciągu jej zapotrzebowanie na energię pozostaje jednak wyższe. Najwięcej energii karmiąca kotka potrzebuje pomiędzy 6. a 7. tygodniem laktacji. W dalszym ciągu konieczna jest również zwiększona ilość białka. W takiej sytuacji powinno się szczególnie zadbać o podawanie kotce aminokwasów glukogennych, czyli tych, z których powstaje glukoza. Okres laktacji- zwłaszcza w jej szczycie- to czas, kiedy zalecane jest tzw.  żywienie do woli, czyli stały dostęp do kompletnej i zbilansowanej karmy.

 

Najlepszą karmą dla kotek w ciąży z pewnością nie może być tą samą, którą zwierzę karmione było przed tym okresem. Zwykle można natomiast podawać pełnoporcjowe pożywienie dla kociąt. Pamiętaj też, by koniecznie regularnie zasięgać opinii i porad lekarza weterynarii. 

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records